22 oktoober 2016

Napoleoni kook

Napoleoni kook on imemaitsev ja väga lihtne valmistada. Muidugi kui pole soovi lehttaigent ise teha ;) Mina läksin kergemat teed ja ostsin poest lehttaigna (Säästu lehttaigen on munavaba).
Vaja läheb:
2 pk lehttaigent
1 l piima
8 spl maisitärklist
3 tl vaniljesuhkurt
8 spl suhkurt
haput moosi
Tee nii:
Sulata taigen.
Vala umbes veerand piimast kaussi, lisa sinna maisitärklis ja sega ühtlaseks. Ülejäänud piima kuumuta potis veidi ja lisa juurde maisitärklisega piim. Sega pidevalt vispliga kuni segu hakkab paksenema. Keema ei tohi lasta. Lisa juurde suhkur ja vaniljesuhkur. Kuumuta pidevalt segades kuni segu muutub pudingu paksuseks. Tõsta kreem jahtuma.
Pane ahi 220 ' C, venita soovitud suurusega taignatükk pannile lahti. Võid rullida (venitada) suhteliselt õhukeseks. Torka taignale kahvliga augud sisse, lõika servad ühtlaseks (need lõigatud servad küpseta samuti ära, hiljem saad need ära purustada ja kasutada pealmiseks kihiks) ja küpseta ahjus kuldpruuniks. Tee sama kõikide kihtidega. Mina sain kokku 4 kihti.
Küpsenud taignaplaat aseta koogialusele ja pane sinna peale kreemikiht, järgmisele plaadile läheb moos ja siis jälle kreem jne. Viimane kiht peaks jääma kreem. Sinna peale läheb taignapuru. Kui kõik valmis pane kook külmkappi ootele.
Söö järgmisel päeval siis on kõige parem :)

05 oktoober 2016

Läätse bolognese

Läätsed on minu jaoks päris uus asi ja mul on väga hea meel, et need enda jaoks avastasin. Esimene katsetus oligi allolev, ülimaitsev bolognese.

Vaja läheb:
1 suurem sibul
2 porgandit
1 sellerivars
2 küüslauguküünt
1 purk kooritud tomateid
2 sl tomatipastat
peotäis läätsesid
3 dl vett
1 sl fariinisuhkurt
basiilikut
soola, pipart

Tükelda sibul ja seller, riivi porgand. Kuumuta kõik pannil, lisa purustatud küüslauk ja läätsed. Kuumuta veidi ja sega sisse tomatid ning tomatipasta. Vajuta terved tomatid veidi katki. Pane pannile ka suhkur ja sega läbi. Lisa vesi ja maitsesta oma maitse järgi. Hauta madalal kuumusel umbes 45 min.

Keeda oma lemmik pasta ja naudi.

03 aprill 2016

Banaaniparfee

Üks mõnus pühapäevaõhtune maius millega jäätise asemel maiustada.

Vaja läheb:
4 banaani
2 spl sidrunimahla
2 dl vahukoort
2 dl maitsestamata jogurtit
2 spl mett
10 küpsist (selga vms)

Tee nii:

Viiluta banaanid ja sega sidrunimahlaga. Kuumuta ahjus 180' juures 5 minutit. Lase jahtuda. Vahusta nuimiksriga koor u. 20 sek. Lisa banaan, jogurt, mesi ja vahusta veel u. 30 sek. Vala saadud segu vormidesse ja pane sügavkülma. Umbes 1 tunni pärast, kui segu on pooleldi külmunud, lisa peale ka küpsisepuru. Hoia külmas veel umbes 3 tundi.
Serveeri taldrikul või otse vormist. Kaunista soovi kohaselt.
Parfee vormist välja saamiseks pane vorm hetkeks kuuma veega täidetud kaussi ja keera siis tagurpidi taldrikule.

Head isu!

20 märts 2016

Munavabad pannkoogid.

Esimene asi, mis peale munaallergia tekkimist muret tegi, oli see, et pannkookidega on nüüd kõik. Jube kurb oli. Proovisin asendada muna banaaniga aga see mulle ei maitsenud. Minu pannkook peab olema paberõhuke ja pannisuurune. Väikesed ja paksud koogid lihtsalt ei meeldi mulle. Katsetades erinevaid võimalusi ja kogedes palju ebaõnnesestumisi jõudsin positiivse tulemuseni. Maitse on nagu päris ja muna puudumist pole märgatagi.



Vaja läheb:
4 tl küpsetuspulbrit
600 ml jahu
maitse järgi soola ja suhkurt
5 dl piima
4 spl õli

Tee nii:
Sega kõik ained omavahel kokku ja lase taignal 10 minutit seista. Lisa veidi piima kui taigen tundub liiga paks. Küpseta tavapäraselt ja naudi.

22 veebruar 2016

Frikadellisupp

Vaja läheb:
5 porgandit
5 kartulit
4 sellerivart
1 porru
3 l puljongit
800 g seguhakkliha
1 dl hapukoort
1 sibul
maitsestamiseks soola, pipart.
Tee nii:
Tükelda porgand, seller ja porru ning prae potis kergelt läbi. Lisa puljong ja keeda 10 minutit. Lisa tükeldatud kartul ja keeda kuni kõik on pehmed. Vahepeal tee valmis frikadellid. Selleks sega hakkliha soola, pipra, hapukoore ja kergelt praetud sibulatükkidega. Vormi märgade käte vahel väikesed pallikesed. Lisa frikadellid potti ja keeda kuni pinnale kerkivad.
Head isu!

18 veebruar 2016

Porgandi-lillkapsa püreesupp

Kui nüüd päris aus olla siis püreesuppe meie peres ei armastata. Aeg ajalt tekib mul siiski lootus, et äkki nüüd... Ja siis teen ma potitäie maitsvat suppi mida kõik teised peale minu, pika näoga vaatama jäävad.
Siiski oli see supp piisavalt hea, et seda siia kirja panna ja pilti näidata.

Vaja läheb:
1 väiksem pea lillkapsast
5 porgandit
1 karp küüslauguga toorjuustu
vett, oliivõli
maitsestamiseks soola, pipart, muskaatpähklit

Tee nii:
Kuumuta tükeldatud lillkapsas javiilutatud porgandid potis oliivõliga. Lisa nii palju vett, et köögiviljad oleks kaetud ja keeda pehmeks. Lisa toorjuust ja püreeri saumiksriga. Maitsesta soola, pipra ja muskaatpähkliga.

Head isu!

03 jaanuar 2016

Vana hea vahvlikook

Nagu ikka, talv tuleb ootamatult, suvi saab ootamatult ruttu otsa, lapsed saavad ootamatult kiiresti suureks jne. Nii sama ootamatult saabus minu jaoks sel aastal aastavahetus. Miskit põnevat kooki ma enam küpsetada ei jõudnud, läksin mälestustes hoopis lapsepõlve ja tuletasin meelde ühe tolle aja lemmiku. Iirisega vahvlikoogi. Õnneks maitses see praegu sama hästi kui oli mälestus sellest maitsest. Valmis sai kiirelt ja lihtsalt ning külmkapp ja aeg tegid suurema töö ise ära.

Vaja läheb:
600 g tavalisi iiriseid
400 g võid
1,5 pakki suuri vahvliplaate

Sulata iirised võiga, määri segu õhukese kihina vahvlite vahele. Pane kook külmkappi vähemalt üheks ööks seisma. Mida kauem kannatad söömisega oodata seda parem see kook on.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...